Kirjallisuuspalkinnon jatko oli hetken epävarmaa rahoituksen puutteen vuoksi, mutta yksityishenkilöiden ja yritysten tuen ansiosta palkinnon myöntäminen on nyt turvattu vuoteen 2028 saakka.
Lastenkirjainstituutin myöntämä Punni-kirjallisuuspalkinto on vuonna 2025 myönnetty Edith Arkolle hänen esikoisteoksestaan Aurora/Eino (Hertta Kustannus, 2024).
Selkokielellä kirjoitettu nuortenkirja kertoo kahden yläkoululaisen kohtaamisesta jälki-istunnossa ja avaa heidän tarinaansa kahdesta eri näkökulmasta – Auroran ja Einon. Kääntökirjamallilla toteutettu teos on lajissaan ensimmäinen selkokielinen teos, jossa sama tarina kerrotaan kahdelta eri kantilta.
Palkintoraati kiitti teosta erityisesti sen kauniista ja helposti lähestyttävästä kielestä. Aurora/Eino on suunnattu kaikille nuorille lukijoille lukutaidon tasosta riippumatta. Teoksen väljä taitto tukee lukemista ja antaa tilaa käsiteltäville, painavillekin teemoille. Teos tuo esiin esimerkiksi sosiaalihuollon piirissä olevan nuoren näkökulmaa tuoreesti ja ilman kliseitä.
Palkintoperusteluissa nostettiin esiin myös Hertta Kustannuksen panostus kirjan visuaaliseen ilmeeseen. Aurora/Einon -teoksen kansikuvat ovat Karin Niemen käsialaa.
Raati myönsi kunniamaininnat myös kahdelle muulle esikoisteokselle: Satu Tammelan säeromaanille Murtumia (Kaarna Kustannus) sekä Anni Pyykön ja Eveliina Netin kuvatietokirjalle Venni ja Lyly – Ruokasankarit (Lasten Keskus).
Kirjallisuuspalkinnon tulevaisuus turvattu vuoteen 2028
Punni-palkinto jaetaan vuosittain rohkealle avaukselle tai esikoisteokselle lasten- tai nuortenkirjallisuuden saralla. Palkinnon arvo on 2 000 euroa. Vuonna 2025 palkinnon tulevaisuus oli hetken aikaa vaakalaudalla, mutta yksityishenkilöiden ja yritysten lahjoitusten ansiosta sen jakaminen on turvattu vuoteen 2028 asti.
Palkintoraadin puheenjohtajana toimi Lastenkirjainstituutin Helmi Kalaja, ja asiantuntijajäseninä vaikuttivat sanataideopettaja Kati Inkala ja kirjailija Satu Leisko. Nuorisojäsenenä toimi Jana Aldahdouh ja yhdistyksen edustajana Jani Ikonen.
Punni-palkinto on saanut nimensä Kirsi Kunnaksen runohahmosta Punnista, joka edustaa erilaisuuden hyväksymistä ja rohkeutta olla oma itsensä.
Kannen kuva: Hertta Kustannus, Kaarna Kustannus & Lasten Keskus
