Suomalainen kirjallisuus tunnetaan runollisuudestaan, syvällisistä teemoistaan ja vahvasta kulttuurisesta omaleimaisuudestaan. Mutta mitä kotimaista teosta on käännetty eniten?
Ylivoimainen ykkönen on Kalevala – mutta miltä näyttää koko kärkikymmenikkö? Kuinka monta nykykirjailijaa yltää käännetyimpien kotimaisten teosten listalle?
Kalevala maailmanlaajuisena ilmiönä
Käännetyin suomalainen teos on Elias Lönnrotin kokoama Kalevala (1835, SKS), joka on käännetty huikealle 56 eri kielelle. Kansalliseepoksemme on kulkenut kansojen rajojen yli jo lähes kahden vuosisadan ajan, ja se on innoittanut muun muassa muita kirjailijoita, kuten J. R. R. Tolkienia (Yle).
Toiseksi käännetyin teos on Mika Waltarin historiallinen romaani Sinuhe egyptiläinen (1945, Wsoy), jonka käännöksiä on tehty 40 eri kielelle. Kolmantena listalla on nykykirjallisuuden suuri nimi, Sofi Oksanen, teoksellaan Puhdistus (2008, Wsoy), joka on käännetty 39 kielelle.
Top 10 käännetyimmät suomalaiset fiktiiviset teokset
Alla on listattu kymmenen eniten käännettyä suomenkielistä lasten- ja nuortenkirjallisuuden sekä kaunokirjallisuuden teosta. Mukaan ei ole laskettu tietokirjoja eikä esimerkiksi Tove Janssonin Muumi-teoksia, joiden alkuperäiskieli on ruotsi.
| Kirjailija | Teos | Käännöskielten määrä |
| 1. Elias Lönnrot | Kalevala (1835, SKS) | 56 |
| 2. Mika Waltari | Sinuhe Egyptiläinen (1945, Wsoy) | 40 |
| 3. Sofi Oksanen | Puhdistus (2008, Wsoy) | 39 |
| 4. Salla Simukka | Punainen kuin veri (2013, Tammi) | 38 |
| 5. Aleksis Kivi | Seitsemän veljestä (1870, SKS) | 35 |
| 6. Max Seeck | Uskollinen lukija (2019, Tammi) | 32 |
| 7. Salla Simukka | Musta kuin eebenpuu (2014, Tammi) | 31 |
| 8. Arto Paasilinna | Jäniksen vuosi (1975, Weilin & Göös) | 30 |
| 9. Tuulikki Tolonen | Mörkövahti (2015, Tammi) | 29 |
| 10. Mauri Kunnas | Joulupukki (2016, Otava) | 28 |
Suomalaisia teoksia on viime vuosina käännetty eniten viroksi, saksaksi ja tanskaksi. Myös puola, ranska ja englanti ovat suosittuja kohdekieliä. Ennen vuotta 2022 teoksia käännettiin runsaasti myös venäjäksi, mutta Venäjän hyökättyä Ukrainaan käännökset venäjäksi ovat käytännössä loppuneet. (Fili).
Lue lisää: Myydyimmät kirjat vuonna 2024
Voiko nykykirjailija rikkoa käännösennätyksiä?
Historialliset teokset, kuten Kalevala ja Sinuhe egyptiläinen, ovat käännösmäärissään lähes myyttisellä tasolla. Ne ovat syntyneet aikakausina, jolloin kirjat kulkivat harvinaisina kulttuurilähettiläinä maasta toiseen ja niiden klassikkostatus rakentui hitaasti, mutta vankasti.
Mutta entä nyt – voiko yksittäinen nykykirjailija vielä saavuttaa tai jopa ylittää nämä luvut?
Mahdollisuus on olemassa, mutta se edellyttää poikkeuksellista yhdistelmää laatua, ajankohtaisuutta, kaupallista vetovoimaa ja kansainvälistä julkaisustrategiaa. Nykykirjallisuus kilpailee globaalilla kentällä, jossa julkaistaan vuosittain satojatuhansia uusia teoksia eri kielillä. Pelkkä hyvä tarina ei riitä – tarvitaan myös näkyvyyttä, agenttiverkostoja ja oikea-aikaisia käännösoikeuksia.
Sofi Oksasen Puhdistus on ehkä kirkkaimpana esimerkkinä siitä, että nykykirjailija voi nousta kansainväliseksi ilmiöksi. Teos ei vain tavoittanut lukijoita ympäri maailmaa, vaan myös voitti lukuisia arvostettuja palkintoja, mikä kiihdytti sen käännösvauhtia. Puhdistus palkittiin ilmestymisvuonna Finlandia-, Runeberg- ja Kalevi Jäntin palkinnoilla (Wsoy). Lisäksi teos sai kansainvälisiä palkintoja, kuten Pohjoismaiden neuvoston kirjallisuuspalkinnon sekä Prix Roman Fnac -palkinnon vuonna 2010 (lähteet: Finland Abroad, Norden)
Käännetyimpien teosten joukkoon mahtuu myös lasten- ja nuorten kirjallisuutta. Esimerkiksi Salla Simukan Lumikki-trilogian käännösoikeudet myytiin yli 50 maahan jo varhaisessa vaiheessa (Tammi). Kirjasarjassa nuortenkirjallisuus, skandinaavinen rikostematiikka ja vahva naispäähenkilö muodostivat kansainvälisesti houkuttelevan yhdistelmän.
Max Seeck taas osoittaa, että trilleri voi avata ovia kansainvälisille markkinoille. Seeckin Jessica Niemi -sarjaa on julkaistu Yhdysvalloissa ja muualla Euroopassa lähes samanaikaisesti suomenkielisten julkaisujen kanssa. Se on ollut tietoinen strategia, joka on mahdollistanut nopeat käännökset ja laajan levikin. Lisäksi neuvottelut kansainvälisen tv-sarjan oikeuksista on ollut käynnissä. (STT).
Vaikka nykykirjailijan on vaikeaa saavuttaa Kalevalan kaltaista käännöshittiä, kansainvälisen kirjallisuusviennin rakenteet ovat tänä päivänä tehokkaampia kuin koskaan. Digitaalinen julkaiseminen, käännösapurahat ja kansainväliset kirjamessut madaltavat esteitä saada kotimainen teos kansainvälisille markkinoille.
Käännösennätykset voivat yhä rikkoutua – ehkä vain eri tavoin kuin ennen.
Taulukon lähde:
FILI (2025) Käännöstietokannan tilastot: käännetyimmät teokset ja kohdekielet, päivitetty kesäkuussa 2025. Saatavilla: FILI:n verkkosivustolla Käännöstietokanta – Tilastot. [Viitattupäivä: 28.7.2025].
Lue lisää: 8 menestyvää kirjailijaa, jotka saivat kasan hylsyjä
